باشگاه شبکه و امنیت تهران
Search
Generic filters

پروتکل DNS چیست؟ بررسی Query و Answer

مدرس : امیر ساتکین
دوره +Network فصل7 درس4
نام درس : پروتکل DNS چیست؟ بررسی Query و Answer
نام فصل : سرویس های مبتنی بر پروتکل IP
پیشنیاز :
دسته بندی : +Network
معرفی این ویدیو آموزشی به دوستان

دوره های آموزشی

معرفی پروتکل DNS

پروتکل DNS در لایه Application از مدل OSI کار میکند. کار این پروتکل تبدیل نام یک کامپیوتر به آدرس IP آن و برعکس میباشد. وقتی آدرس وب سایت باشگاه شبکه و امنیت تهران را در مرورگر خود وارد میکنید سیستم عامل کامپیوترتان از دی ان اس سرور آدرس IP وب سایت را سوال میکند. بنابراین DNS به کاربران اینترنت کمک میکند تا به جای آدرس IP وبسایتها از نام آنها استفاده کنند. DNS سرورها برای ارتباط باهم از پورت TCP53 استفاده میکنند. ارتباط بین dns client با dns server نیز از طریق پورت UDP53 برقرار میشود.

 

بررسی بسته DNS با وایرشارک

 1.  شماره 1 در تصویر بالا اشاره به بسته DNS میکند که از آدرس 192.168.1.6 (به عنوان dns client) به آدرس 8.8.8.8 (به عتوان dns server) میرود.
 2. اندازه این بسته (dns query) 86 بایت است که با حساب 8 بایت هدر UDP و 20 بایت هدر IP و 14 بایت هدر Ethernet میشود 28 بایت . برای همین سایز کوچک دیتا در ارتباط بین کلاینت و سرور است که پروتکل DNS با UDP کار میکند.
 3. اشاره به ارسال Quary به سمت DNS Server برای بدست آوردن آدرس ای پی مقصد موردنظر (www.tehrantrain.com) میکند.
 4. این قسمت اشاره به بسته DNS میکند که از آدرس8.8.8.8 (به عنوان DNS Server) به آدرس192.168.1.6 (به عتوان DNS Client) میکند.
 5. ارتباطات DNS احتیاج به سرعت بالا در انتقال بسته بین Client و Server برای انجام عمل Name Resovle دارد پس از UDP استفاده میکند. اندازه بسته (DNS Quary Response ) 102 بایت است که 8 بایت UDP Header و 20بایت IP Header  و 14  بایت Ethernet Header و بقیه آن Payload است.
 6. شماره ۶ اشاره به ارسال پاسخ DNS Query از سمت سرور به سمت کلاینت دارد.
 7. Source IP Address در بسته DNS اشاره به آدرس ای پی DNS Client یا فرستنده DNS Quary به سمت DNS Server  را دارد.
 8. Destination IP Address نمایانگر آدرس ای پی DNS Server است.
 9. تمام بسته های رد و بدل شده بین DNS Client و DNS Server از طریق پروتکل UDP است.
 10. DNS Client هنگام ارسال بسته DNS Quary به سمت DNS Server آدرس پورت مبدا یا همان Source Port را به صورت Random انتخاب میکند و در UDP Header ثبت میکند.
 11. DNS Server از طریق پورت UDP 53 با DNS Client صحبت میکند بنابراین آدرس پورت مقصد در بسته های ارسالی از DNS Server به DNS Client برابر با UDP 53 است.
 12. شماره ۱۲ اشاره به ارسال درخواست Name Resolve از سمت DNS Client به سمت DNS Server دارد.

 بررسی DNS Query با وایرشارک

 1. شماره ۱ در تصویر بالا نمایانگر ارسال درخواست DNS Quary از DNS Client به DNS Server است.
 2. DNS Client برای گفتگوی خود با DNS Server یک شناسه یکتا در نظر میگیرد که به آن Transaction ID گفته میشود. DHCP Client توسط Transaction ID میتواند پاسخهای دریافتی از DHCP Server را با درخواستهای ارسالی خود مطابقت دهد.
 3. d
 4. d
 5. d
 6. d
 7. d

بررسی DNS Answer با وایرشارک

 1. شماره ۱ در تصویر بالا نمایانگر ارسال جواب درخواست کلاینت ( DNS Response ) از DNS Server به DNS Client است.
 2. DNS Client برای گفتگوی خود با DNS Server یک شناسه یکتا در نظر میگیرد که به آن Transaction ID گفته میشود. DHCP Client توسط Transaction ID میتواند پاسخهای دریافتی از DHCP Server را با درخواستهای ارسالی خود مطابقت دهد.
 3. d
 4. d
 5. d
 6. d
 7. d

 

 

پروتکل DNS چیست

در یک جمله وظیفه پروتکل DNS وظیفه تبدیل Name به آدرس IP را دارد حتما تا به امروز در مرورگر خود آدرس سایت ای را وارد کرده اید این نام پس از وارد شدن در مرورگر به آدرس IP مقصد ترجمه خواهد شد این عمل را پروتکلی به نام DNS انجام خواهد داد . این پروتکل تنها در اینترنت کاربرد ندارد بلکه در شبکه ها هم هر دیوایس hostname دارد که برای ارتباط با انها این hostname باید به آدرس IP دیوایس تبدیل شود علت استفاده از hostname ها برای ارتباط نیز اینست که name ها برای استفاده توسط انسان ها مناسب تر هستند . به این عمل ترجمه پروتکل DNS  ، resolving  name گفته می شود .

Name Server  ها :

برای name resolution  در شبکه شما احتیاج به سرور DNS دارید که به آن Name Server  گفته می شود ما دو name server داریم :

 1. DNS Server
 2. WINDS Server

در DNS Server ها به اینصورت است که (Fully Qualified Domain Name)  FQDN به آدرس IP تبدیل می شود . FQDN  که به آن DNS Name هم گفته می شود از به هم پیوستن hostname هر تجهیز به Domain Name آن درست می شود مانند ….

در واقع DNS Server  ها بانک تمام name ها و IP  ها در شبکه است اما در WINDS Server  ها به اینصورت است که NETBIOS Name ها را به IP  تبدیل می کند . NETBIOS Name اسمی است که توسط خود سیستم داده می شود تا توسط آن در شبکه محلی قرار می گیرد از ساختار NETBIOS Name  فقط در شبکه های محلی و کوچک استفاده می شود علت این امر وجود برخی محدودیت ها است .

DNS NAMESPACE  چیست

در بحث DNS Name  ها یه ساختار سلسله مراتبی در برای نامگذاری در اینترنت برای شبکه های TCP/IP وجود دارد . در تصویر زیر شما این ساختاررا خواهید دید

تصویر یک :

این درخت سلسله مراتبی دارای سطح 0 تا 127 است در درخت بالا هر گره (دامنه) به زیر دامنه های دیگر تقسیم شده است در تصویر بالا پدر دامین Acme , Ajax  و AAA است در حقیقت هر دامنه شامل یک دامنه پدر و چندین دامنه فرزند است   

ساختار سلسله مراتبی DNS در Local Domain

اگر کمپانی شما به اندازه کافی بزرگ باشد ممکنه احتیاج به چندین دامین   داشته باشد که به یک دامین داخلی سازماندهی شده باشد

تصویر پایین به مثالی از این ساختار در local domain اشاره دارد

تصویر دو :

در تصویر بالا root domain  همان …. و ….. و … و … هم زیر دامنه های آنست . dns client  ها درخواست سرویس dns را به DNS Server  انتقال می دهند اگر هر کدام از DNS Server  ها اطلاعات مورد درخواست کلاینت ها را نداشتند درخواست آنها را به DNS server  پدر ارسال می کند و باز هم همین روند ادامه پیدا می کند تا به بالاترین لایه برسد . در نهایت اگر درخواست Valid  باشد به آن پاسخ می دهد و در صورتی valid  نباشد یک پیام not found  ارسال می کند

ساختار سلسله مراتبی DNS و اینترنت

ساختار سلسله DNS در اینترنت مطابق تصویر زیر است

تصویر سه :

Root directory  در این ساختار dot (.) می باشد و همانطور که می بینید دامین com از بالاترین سطح های درخت است به این سطح درخت  top-level Domain شناخته می شوند. در شکل بالا مشخص است درخت اصلی به دو زیر درخت تقسیم می شوند در واقع ما دونوع ساختار دامنه داریم :

 1. ساختار organizational
 2. ساختار Geographic

 در تصویر زیر برخی top-level Domain ها در Organizational Domains  آمده است

تصویر چهار:

در تصویر زیر برخی top-level Domain ها در Geographic Domain  آمده است

تصویر پنجم :

در Geographic Domain به هر کشور دو یا سه حرف به عنوان شناسه اختصاص می دهد به عنوان مثال بریتانیا دارای top-level domain ، “uk” می باشد

پیوستن به اینترنت

Internet Root Domain و top-level domain  توسط نهاد های مختلف حاکم بر اینترنت نگهداری می شوند . هر سازمان می تواند به اینترنت ملحق شود فقط با ثبت Domain name خودشان در ساختار سلسله مراتبی . برای این کار دو روش دارید : 1. یه صورت مستقیم با نهاد های مختلف حاکم بر اینترنت  یا نماینده های آنها ارتباط بر قرار سازید 2. می توانید با مذاکره با ISP ها اقدام به ثبت دامنه خود نمایید

 

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
سوال های آزمون از ویدیو آموزشی و مطالب نوشته شده در صفحه طرح می شوند.
هر پاسخ درست یک امتیاز مثبت
هر پاسخ اشتباه یک امتیاز منفی
آزمون درس پروتکل DNS چیست؟ بررسی Query و Answer

برای دسترسی به تمرین، وارد حساب کاربری شوید.

خبر نامه
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
وركشاپ
وبينار

تمام حقوق مادی و معنوی برای باشگاه شبکه و امنیت تهران محفوظ است ، هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.