باشگاه شبکه و امنیت تهران
Search
Generic filters

پروتکل UDP چیست؟ بررسی UDP Header

مدرس : امیر ساتکین
دوره +Network فصل7 درس2
نام درس : پروتکل UDP چیست؟ بررسی UDP Header
نام فصل : سرویس های مبتنی بر پروتکل IP
پیشنیاز :
دسته بندی : +Network
معرفی این ویدیو آموزشی به دوستان

دوره های آموزشی

پروتکل UDP چیست؟

پروتکل UDP در لایه 4 (Transport) از مدل OSI کار می کند و وظیفه آن مدیریت انتفال دیتا به سمت کامپیوتر مقصد است. تلاش UDP اینست که دیتا هر چه سریع تر به دست UDP در مقصد برسد. شناسه پروتکل UDP شماره 17 است و پروتکل آی پی از طریق این شماره با آن ارتباط برقرار می کند. UDP رابط بین پروتکل IP با برنامه های کاربردی در لایه 7 (Application) مدل OSI است که می خواهند داده ها هر چه زودتر به دست کامپیوتر مقصد برسند. معمولا مدیریت ارسال و دریافت داده های مربوط به ارتباطات زنده صوتی و تصویری مانند کنفرانس ها و تماس های تلفنی صوتی و ویدئویی، بازی های آنلاین چند کاربره، تلویزیون های اینترنتی و …. توسط پروتکل UDP انجام می شود. این پروتکل در ماشین مبدأ هیچ هماهنگی با UDP در ماشین مقصد انجام نمی دهد و بدون اطلاع قبلی و دریافت تایید از کامپیوتر مقابل، اقدام به تحویل داده ها به پروتکل IP می کند. در واقع UDP مثل یک مهمان ناخوانده عمل می کند و بدون هیچ هماهنگی با میزبان وارد خانه می شود.

وظایف پروتکل UDP:

 • دریافت داده از برنامه های کاربردی و تحویل آن به پروتکل آی پی برای انتقال در شبکه.
 • بسته بندی کردن دیتا. این بسته های دیتا در ادبیات UDP به Datagram معروف هستند.
 • اضافه کردن شماره درگاه (Port Number) مبدا و مقصد در هدر. پروتکل یو دی پی در کامپیوتر مقصد از طریق شماره پورت مقصد (UDP Destination Port) می فهمد که دیتا را باید تحویل کدام اپلیکیشن دهد. همچنین از طریق شماره پورت مبدا (UDP Source Port) می تواند پاسخ مبدا را بدهد.
 • کشف اینکه آیا داده دریافت شده سالم است یا در مسیر شبکه آسیب دیده است.

بررسی UDP Header

 1. Source Port در هدر بسته UDP که برای جابجایی ترافیک DNS به کار میرود به صورت Random انتخاب میشود تا جواب بسته DNS به درستی به ماشین مقصد برسد.
 2. Destination Port در هدر بسته UDP مختص به جابجایی ترافیک DNS برابر با 53 است تا ترافیک DNS به صورت صحیح به دست DNS Server برسد.
 3. سایز بسته UDP هنگام Encapsoulate شدن و تحویل بسته به لایه 3 مدل OSI را نشان میدهد.
 4. هنگام ارسال بسته در مبدا UDP یک عملیات پیچیده ریاضی بر روی دیتا انجام میدهد و یک مقدار عددی بدست میاورد که آن را در فیلد Checksum قرار میدهد.UDP در مقصد دوباره همان عملیات ریاضی را بر روی بسته انجام میدهد و اگر مقدار عددی بدست آمده برابر مقدار موجود در فیلد Checksum باشد یعنی دیتا بدون ایراد یا دستکاری به مقصد رسیده است و اگر این مقدار متفاوت باشد یعنی بسته دستکاری شده یا به صورت کامل به مقصد نرسیده است.
 5. ??

 اندازه هدر یو دی پی 8 بایت است. هدر این پروتکل دارای چهار فیلد است که در مجموع فقط 64 بیت (8 بایت) طول دارد. فیلدهای UDP Header شامل موارد زیر است:

 • UDP Source Port

اولین فیلد از UDP Header که شامل 16 بیت (2 بایت) است. Port number می تواند از 0 تا 65535 مقداردهی شود. شماره UDP Source Port آدرس برنامه کاربردی در کامپیوتر فرستنده دیتا است و برای این در هدر قرار میگیرد که مقصد بتواند با کمک آن پاسخ را به برنامه کاربردی برگرداند.

 • UDP Destination Port 

فیلد ِUDP Destination Port شامل 16 بیت (2 بایت) است. Destination Port Number می تواند از 0 تا 65535 مقداردهی شود. با کمک این فیلد برنامه کاربردی که گیرنده بسته است در ماشین مقصد شناسایی و بسته توسط UDP به آن تحویل می شود.

 • UDP Message Length

فیلد 16 بیتی (2 بایت) که نشانگر اندازه UDP Header و UDP Data است.

 • UDP Checksum

اندازه این فیلد 16 بیت (2 بایت) است و برای تعیین سالم بودن بسته بکار می رود. Checksum یک عملیات ریاضی است که برای اطمینان حاصل کردن از عدم تغییر محتویات داده نگار (Datagram) در طول مسیر رسیدن تا مقصد بکار می رود. اگر دیتا در مسیر به هر دلیلی تغییر کرده باشد نتیجه الگوریتم ریاضی مورد استفاده در مبدا و مقصد یکسان نخواهد بود و این نشان دهنده اینست که بسته UDP آسیب دیده و باید دور ریخته شود. checksum آخرین فیلد در هدر UDP است و پس از آن نویت به تحویل دیتا به اپلیکیشن مقصد می رسد.

مقایسه پروتکل UDP با TCP

با یررسی فیلدهای این دو پروتکل شباهت و تفاوت های آنها به آسانی آشکار می شوند. TCP خصوصیات و جزئیات بیشتری نسبت به UDP دارد و همین باعث می شود پروتکل TCP نسبت به پروتکل UDP دقت بیشتری در نحوه بسته بندی و ارسال دیتا داشته باشد و در نتیجه می تواند رساندن دیتا به مقصد را تضمین کند. اما UDP سرعت بیشتر و معطلی کمتری برای ارسال دیتا دارد. در UDP Header چیزی به غیر از ضروریات قطعی مثل Source Port و Destination Port برای یک تحویل زمانبندی شده وجود ندارد. اما TCP اطلاعات زیادی در Header خود دارد که برای پشتیبانی از خصوصیات گوناگون این پروتکل شامل کنترل جریان، توالی، تاییدها و نیز توانایی باز انتقالی کاربرد دارند؛ به همین دلیل سرعت کمتری نسبت به UDP در ارسال دیتا دارد. TCP و UDP در کنار هم یک تیم خوب را تشکیل می دهند. این دو پروتکل داده محور هستند و هیچ چیز درباره شبکه نمی دانند؛ در نتیجه هر دو آنها برای ارسال دیتا باید به پروتکل IP تکیه کنند.

 

5 1 vote
رأی دهی به مقاله
سوال های آزمون از ویدیو آموزشی و مطالب نوشته شده در صفحه طرح می شوند.
هر پاسخ درست یک امتیاز مثبت
هر پاسخ اشتباه یک امتیاز منفی
آزمون درس پروتکل UDP چیست؟ بررسی UDP Header

برای دسترسی به تمرین، وارد حساب کاربری شوید.

خبر نامه
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
وركشاپ
وبينار

تمام حقوق مادی و معنوی برای باشگاه شبکه و امنیت تهران محفوظ است ، هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.