فیلترها

آموزش رایگان نتورک پلاس

ویدیوهای آموزشی رایگان نتورک پلاس را به ترتیب فصل و درس ببینید. هر درس شامل ویدیو، نوشته، تمرین و آزمون است. مطالب نوشته شده را مطالعه، تمرین ها را انجام و در آزمون شرکت کنید.

دوره نتورک پلاس بصورت حضوری و آنلاین و با امکانات ویژه برای دانشجویان باشگاه برگزار می شود.

شبکه کامپیوتری چیست؟ تقسیم بندی جغرافیایی شبکه های کامپیوتری

فصل 1 درس 1

شبکه کامپیوتری به حداقل دو یا چند دستگاه کامپیوتر گفته میشود که بصورت کابلی یا بدون سیم به هم متصل و منابعی مثل فایل، پوشه و چاپگر را برای یکدیگر به اشتراک میگذارند. شبکه از لحاظ جغرافیایی به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود: شبکه شخصی (PAN)، شبکه محلی (LAN)،  شبکه شهری (MAN)، شبکه پهناور بزرگتر از محدوده شهری (WAN)، شبکه دانشگاهی (CAN)

شبکه PAN چیست؟ شبکه کامپیوتری شخصی

فصل 1 درس 2

شبکه PAN (Personal Area Network) به لحاظ وسعت جغرافیایی به اندازه محیط اتاق یک ساختمان است که در آن دو کامپیوتر از طریق پروتکلهایی که خاص این شبکه طراحی و ساخته شده اند بصورت Point to Point به یکدیگر متصل میشوند. پروتکلهای ارتباطی مثل Bluetooth و NFC.

شبکه LAN چیست؟ شبکه کامپیوتری محلی

فصل 1 درس 3

شبکه LAN (Lersonal Area Network) به لحاظ وسعت جغرافیایی به اندازه محیط یک ساختمان است که در آن کامپیوترها میتوانند بصورت کابلی از طریق سوییچ اترنت و بصورت وایرلس توسط اکسس پوینت که خاص شبکه های LAN طراحی و ساخته شده اند با یکدیگر بصورت جمعی در ارتباط باشند. پروتکل ارتباطی Ethernet که امروز در شبکه های WAN بسیار بکار میرود در ابتدا برای شبکه LAN طراحی شده بود.

شبکه MAN چیست؟ شبکه کامپیوتری شهری

فصل 1 درس 4

شبکه MAN (Metropoliten Area Network) به شبکه کامپیوتری شهری گفته میشود. تکنولوژی هایی مانند ADSL که عملیات جداسازی ترافیک Voice از Data را روی سیمهای مسی انجام میدهد یا تکنولوژیهای دیگر DSL مانند VDSL و SHDSL، همگی برای شبکه های شهری ساخته شده است. امروز تکنولوژی کابلی پیشرفته تری توسط شرکتهای مخابراتی در لایه دسترسی شبکه ارائه میشود که مردم شهر را به شبکه سرویس دهنده ها برای دسترسی به اینترنت متصل میکند. این تکنولوژی GPON نام دارد و بر روی بستر کابل فیبر نوری ارائه میشود. GPON نیز یکی از پروتکلهای مخابراتی است که برای دسترسی شهروندان به شبکه کامپیوتر شهری و همینطور به اینترنت ساخته شده است.

شبکه WAN چیست؟ شبکه کامپیوتری پهناور فرا شهری

فصل 1 درس 5

شبکه WAN (Wide Area Network) به لحاظ جغرافیایی به شبکه ای گفته میشود که شبکه هایی از شهر، استان و کشورهای مختلف را به یکدیگر متصل میکند. مشهورترین شبکه WAN، اینترنت است که تمام دنیا را به یکدیگر متصل کرده است؛ اما به لحاظ فنی شبکه WAN تشکیل شده است از دستگاههای روتر که به یکدیگر بصورت فیزیکی و مستقیم توسط کابل فیبرنوری در مسافتهای طولانی یا بصورت غیر مستقیم و از طریق تکنولوژیهای مختلف (Virtual Private Network) VPN متصل هستند.

شبکه CAN چیست؟ Campus Area Network

فصل 1 درس 6

شبکه CAN (Campus Area Network) تشکیل شده از LANهای متعددی که کنارهم بصورت مجتمع در یک موقعیت جغرافیایی ساخته شده اند. ساختار مراکز آموزشی کالجی در آمریکا که بصورت ساختمانهای متعدد در کنارهم قرار گرفته بود باعث بوجود آمدن شبکه CAN شد. در واقعیت شبکه CAN نوعی شبکه LAN بزرگ است که از کنارهم قرار گرفتن ساختمانهای نزدیک بهم در یک موقعیت جغرافیایی مشترک بوجود می آیند.

دستگاه HUB چیست؟ کاربرد هاب در شبکه LAN

فصل 2 درس 1

دستگاه هاب (Hub) در لایه Physical از مدل OSI کار میکند و برای برقراری اتصالات متمرکز کابلی در شبکه های Ethernet LAN طراحی و ساخته شده بود. Hub هیچ درکی از ترافیک شبکه ندارد، ترافیک را از هر پورتی دریافت کند به امید اینکه شاید به دست کامپیوتر مقصد برسد از سایر پورتها خارج میکند؛ در اصطلاح گفته میشود دستگاه هاب بصورت Broadcast کار میکند.

دستگاه Bridge چیست؟ کاربرد دستگاه پل در شبکه اترنت

فصل 2 درس 2

دستگاه Bridge برای افزایش کارآیی و سرعت ارتباط در شبکه های LAN توپولوژی Star طراحی شده بود. این دستگاه برخلاف هاب میتوانست ترافیک را بصورت نرم افزاری بفهمد و آن را بر اساس آدرسهای MAC کامپیوترها مسیریابی کند. البته دستگاه پل همانطور که از اسمش مشخص است برای تفکیک شبکه LAN به Broadcast Domainهای متعدد ساخته شده بود.

سوییچ اترنت چیست؟ کاربرد Ethernet Switch در شبکه LAN

فصل 2 درس 3

سوییچ اترنت دستگاهی است که در ابتدا برای ایجاد ارتباط بین کامپیوترهای شبکه LAN طراحی شد اما امروز در شبکه های Service Provider و Data Center نیز استفاده میشود. سوییچ اترنت در لایه ۲ مدل OSI کار میکند و ترافیک دریافتی را بر اساس آدرس MAC کامپیوترها مسیردهی میکند.

روتر چیست؟ کاربرد روتر در شبکه WAN

فصل 2 درس 4

Router دستگاهی است که در لایه Network از مدل OSI کار میکند و وظیفه آن برقراری ارتباط و جابجایی بسته های دیتا بین شبکه های کامپیوتری است. روترها میتوانند ترافیک را به صورت Unicast و Multicast و Broadcast منتشر کنند البته به صورت پیشفرض فقط Unicast Routing را پشتیبانی میکنند.

1.
عضویت در انجمن سیسکو
2.
عضویت در انجمن لینوکس
3.
عضویت در انجمن امنیت سایبری