فیلترها

آموزش رایگان سیسکو CCNA 

ویدیوهای آموزشی رایگان Cisco CCNA را به ترتیب فصل و درس ببینید. هر درس شامل ویدیو، نوشته، تمرین و آزمون است. مطالب نوشته شده را مطالعه، تمرین ها را انجام و در آزمون شرکت کنید.

دوره جامع سیسکو بصورت حضوری و آنلاین و با امکانات ویژه برای دانشجویان باشگاه برگزار می شود.

کانفیگ ابتدایی سوییچ و روتر سیسکو

فصل 1 درس 1

این درس درباره کانفیگ مقدماتی سیسکو شامل آشنایی با CLI (Command Line Interface) ، انواع مدهای محیط دستوری سیستم عامل سیسکو ، شیوه تنظیم آدرس IP برای روتر و سوییچ ، دسترسی مستقیم و خارج از شبکه به دستگاه روتر و سوییچ از طریق Console Line ، تنظیمات پروتکل Telnet برای دسترسی به روتر و سوییچ از طریق شبکه و ...

تنظیم سوییچ و روتر سیسکو با Setup Mode

فصل 1 درس 2

Cisco Setup Mode حالتی از تنظیمات سوییچ و روتر سیسکو است که در آن یک ویزارد متنی با ادمین گفتگو میکند. حالت Setup زمانی اجرا میشود که روی حافظه NVRAM فایل Config دستگاه وجود نداشته باشد. در واقع حالت کانفیگ Setup مناسب متخصصینی است که علیرغم داشتن دانش و مهارت شبکه، تجربه کار با دستگاههای سیسکو را ندارند.

کانفیگ تلنت (Telnet) در سوییچ و روتر سیسکو

فصل 1 درس 3

پروتکل Telnet یک پروتکل ناامن برای دسترسی به (Command Line Interface) CLI یک کامپیوتر از طریق شبکه است و روی پورت TCP23 کار میکند. برای مثال میتوان از طریق برنامه putty به عنوان Telnet Client به CLI سیستم عامل ویندوز و لینوکس، روتر، سوییچ و فایروال متصل شد و آنها را کانفیگ کرد. Telnet پروتکل امنی نیست. یعنی دیتای رد و بدل شده بین Telnet-Client و Telnet-Server رمزگزاری نمیشود، توسط Sniffer شنود شده و نسبت به حملات (Man-in-the-Middle) MitM آسیب پذیر است.

پروتکل SSH چیست؟ SSH به سوییچ و روتر سیسکو

فصل 1 درس 4

پروتکل SSH (Secure Shell) در لایه Application از مدل OSI با پورت TCP 22 کار میکند. این پروتکل میتواند دیتا را رمزگزاری و برای طرف مقابلش ارسال کند؛ بنابراین دیتای ارسالی بصورت امن بین SSH Client و SSH Server منتقل میشود. کاربرد SSH برای دسترسی به محیط خط فرمان سیستم عاملهای دیگر از طریق شبکه TCP/IP است. گاهی پروتکلهای دیگر شبکه مثل SCP و SFTP نیز از SSH برای تامین امنیت و رمزگزاری دیتا رد و بدل شده استفاده میکنند.

پروتکل CDP چیست؟ کانفیگ CDP در سوییچ و روتر سیسکو

فصل 1 درس 5

پروتکل CDP از گروه پروتکلهای اکتشاف شبکه یا همان Network Discovery است. CDP توسط شرکت سیسکو ارائه شده و فقط توسط دستگاههای سوییچ و روتر سیسکویی پشتیبانی میشود. این پروتکل در لایه DataLink از مدل OSI کار میکند و اطلاعات آن توسط پروتکلهای Ethernet و PPP در شبکه بسته بندی و حمل میشوند. دستگاههای سیسکویی بوسیله CDP میتوانند تجهیزات سیسکویی متصل به خود را شناسایی و مشخصات آنها را بدست بیاورند.

پروتکل LLDP چیست؟ کانفیگ LLDP در سوییچ و روتر سیسکو

فصل 1 درس 6

پروتکل LLDP در لایه 2 مدل OSI کار میکند و مانند پروتکل سیسکویی CDP و پروتکل میکروتیکی MNDP از خانواده Discovery Protocols است. LLDP یک پروتکل استاندارد است و توسط تمام Vendorهای امروزی پشتیبانی میشود. دستگاههای IP Phone از این پروتکل استفاده میکنند تا میزان برق مورد نیاز خود را به سوییچ PoE (Power over Ethernet) اعلان کنند.

ساخت و تنظیمات VLAN در سوییچ سیسکو

فصل 2 درس 1

VLAN اختصار عبارت Virtual Local Area Network است. یک تکنولوژی در لایه Data Link شبکه (لایه 2 مدل OSI) و در حوزه سوییچینگ شبکه است که به متخصص های شبکه این امکان را میدهد تا یک شبکه LAN بزرگ را بصورت منطقی (نه بصورت فیزیکی) به بخشهای کوچکتری بنام VLAN تقسیم کنند.

پروتکل DTP در سوییچ سیسکو چیست؟

فصل 2 درس 2

پروتکل DTP توسط شرکت سیسکو ارائه شده است و در لایه DataLink از مدل OSI کار می کند. سوییچ سیسکو به کمک این پروتکل سعی می کند بفهمد آیا سوییچ سیسکو دیگری به پورت های آن متصل است یا نه. در صورت تشخیص اتصال دو سوییچ سیسکویی به یکدیگر توسط پروتکل DTP لینک به صورت خودکار Trunk می شود و پروتکل Dot1Q روی پورت های دو سر لینک فعال می شود.

پروتکل VTP چیست؟ راه اندازی VTP در سوییچ سیسکو

فصل 2 درس 3

پروتکل VTP توسط شرکت سیسکو ارائه شده و در لایه DataLink از مدل OSI کار می کند. اطلاعات VTP توسط پروتکل اترنت بسته بندی و در شبکه منتقل می شوند. VTP امکان انتقال خودکار کانفیگ VLANها را بین سوییچ های سیسکو فراهم می کند. کانفیگ VLANها از لینک های trunk یک Switch به عنوان VTP-Server به سایر سوییچ های سیسکویی به عنوان VTP-Client منتقل می شوند.

راه اندازی پورت سکیوریتی (Port Security) در سوییچ سیسکو

فصل 2 درس 4

ویژگی Switchport Security در سوییچ های اترنت، اتصال کامپیوترهای مجاز به سوییچ را کنترل می کند. آدرس MAC کامپیوتر فرستنده ترافیک را از هدر اترنت خوانده و با لیست آدرس های MAC مجاز بررسی می کند. اگر سوییچ آدرس MAC موردنظر را غیر مجاز تشخیص دهد، از ورود ترافیک به شبکه جلوگیری می کند.

1.
عضویت در انجمن سیسکو
2.
عضویت در انجمن لینوکس
3.
عضویت در انجمن امنیت سایبری