فیلترها

آموزش رایگان برنامه نویسی شبکه های کامپیوتری با پایتون  

ویدیوهای آموزشی رایگان برنامه نویسی شبکه های کامپیوتری با پایتون را به ترتیب فصل و درس ببینید. هر درس شامل ویدیو، نوشته، تمرین و آزمون است. مطالب نوشته شده را مطالعه، تمرین ها را انجام و در آزمون شرکت کنید.

دوره های پایتون شامل دوره برنامه نویسی با پایتون – سطح مقدماتی ، دوره خودکارسازی شبکه سیسکو با پایتون و دوره خودکارسازی لینوکس با پایتون است.

ماژول telnetlib چیست؟

فصل 1 درس 1

در این درس به بررسی یک ماژول پرکاربرد در برنامه نویسی شبکه با پایتون به نام telnetlib می پردازیم. telnetlib یک API پایتون است که می توان به کمک آن از طریق پروتکل telnet به دستگاه های شبکه متصل شد. با این ماژول می توانید از طریق اسکریپت نوشته شده با پایتون، به سوییچ اترنت و روتر شبکه telnet کنید؛ سپس کانفیگ مورد نظر را روی دستگاه ها push کنید.

کانفیگ امنیت سوییچ و روتر سیسکو با ماژول telnetlib پایتون

فصل 1 درس 2

در این درس با استفاده از ماژول telnetlib پایتون به تمام دستگاه های شبکه از طریق پروتکل Telnet متصل می شویم و در چند ثانیه تنظیمات امنیتی را در سوییچ و روتر شبکه کانفیگ می کنیم. برای نوشتن این اسکریپت پایتون باید به مبحث کار با فایل ها در این زبان برنامه نویسی مسلط باشید. کانفیگ را در یک فایل متنی می نویسیم و آن را در اسکریپت پایتون فراخوانی می کنیم. اسکریپت طوری نوشته شده است که دستورات را از فایل متنی خوانده و به صورت همزمان در سوییچ اترنت و روترهای شبکه اجرا می کند.

کانفیگ intervlan routing در سوییچ لایه ۳ سیسکو با ماژول telnetlib پایتون

فصل 1 درس 3

در این درس با استفاده از ماژول telnetlib پایتون به سوییچ های MLS سیسکو متصل شده و از طریق اسکریپت پایتون، کانفیگ SVI Inter-VLAN Routing را روی سوییچ های اترنت Push می کنیم. برای اجرای این سناریو از طریق پایتون، باید با متدها، توابع و مدیریت استثناها در پایتون آشنا باشید. ساختار ارتباط سوییچ ها در این سناریو بصورت سلسله مراتبی است. با اجرای این اسکریپت پایتون، vlan و interface vlan و سایر تنظیمات Inter-VLAN Routing بصورت همزمان در تمام سوییچ های لایه Access و Distribution ساخته می شوند.

بررسی تنظیمات vlan در سوییچ سیسکو با ماژول telnetlib پایتون

فصل 1 درس 4

در این درس با استفاده از ماژول telnetlib پایتون به بررسی تنظیمات vlan در هر switch block پرداخته ایم. اسکریپت پایتونی نوشتیم که می تواند خروجی دستورات show vlan brief و show interface switchport و show running config را از تمام سوییچ ها برگرداند و در یک فایل ذخیره کند.

1.
عضویت در انجمن سیسکو
2.
عضویت در انجمن لینوکس
3.
عضویت در انجمن امنیت سایبری