دوره سیسکو DevNet Associate

معرفی دوره سیسکو DevNet Associate

رشد تکنولوژی در صنعت نرم افزار و ارتباطات شبکه های کامپیوتری باعث نزدیک شدن این دو حوزه و بوجود آمدن تخصص های جدیدی بنام Network Automation و DevOps شد. شرکت سیسکو دوره DevNet را برای متخصصان زیرساخت شبکه، با هدف آشنایی بیشتر با این تخصص های جدید ارائه کرد.

کارگاه‌های عملی

رشد تکنولوژی در صنعت نرم افزار و ارتباطات شبکه های کامپیوتری باعث نزدیک شدن این دو حوزه و بوجود آمدن تخصص های جدیدی بنام Network Automation و DevOps شد. شرکت سیسکو دوره DevNet را برای متخصصان زیرساخت شبکه، با هدف آشنایی بیشتر با این تخصص های جدید ارائه کرد.

عدم استفاده از Network Automation در شبکه های سیسکویی بزرگ، متخصص های شبکه را با چالش های جدی روبرو می کند؛ چالش هایی مثل بروز خطای انسانی در راه اندازی و نگهداری زیرساخت شبکه، سرعت پایین در کانفیگ و عیب یابی.

پیشنهاد می شود بعد از پایان دوره DevNet در دوره خودکارسازی شبکه سیسکو با پایتون و دوره خودکارسازی لینوکس با پایتون شرکت کنید. سناریوها و پروژه های تمرینی کارآمدی درباره اتوماسیون سازی شبکه در این دوره ها مطرح و بررسی می شود که باعث افزایش مهارت شما در حوزه Network Automation خواهد شد.

سال 2008 است و تمام ارتباطات شبکه های کامپیوتری روی سرانگشتان پروتکل TCP/IP می چرخد. اوج قدرت نمایی شبکه های کامپیوتری است و کاربران کامپیوتر از شبکه اینترنت و قدرت جادویی اش راضی هستند. اما در دانشگاه برکلی و استنفورد اوضاع چندان خوب نیست. دانشمندان در فکر تغییر ساختار کنونی شبکه های کامپیوتری هستند. آنها معتقدند معماری کنونی شبکه جوابگوی نیازهای جدید نخواهد بود. سوییچ های غول پیکری که در هسته ارتباطات کابلی جا خوش کرده اند اجازه هیچ گونه توسعه و انعطاف پذیری را نمی دهند. نمی توان با استفاده از جعبه های مخوف و وحشتناک که مدیران شبکه اصلا از کارکرد آنها با خبر نیستند؛ ترافیک برنامه های تحت شبکه را مدیریت و کنترل نمود. به بیانی دیگر صحبت از نرم افزاری شدن و خودکارسازی شبکه هاست. تنها دو سال طول می کشد تا دانشمندان کامپیوتر معماری جدیدی بسازند. در سال 2010 معماری SDN متولد می شود.

SDN لایه کنترل شبکه (control plane) را از لایه انتقال دیتا (data plane) جدا می کند. یعنی از این به بعد هزاران دستگاه سوییج اترنت و روتر شبکه هر یک به تنهایی ترافیک را تحلیل و خودسرانه مسیردهی نمی کنند. در اصطلاح می توان اینطور گفت که دستگاه های شبکه بی مغز می شوند و نقش زامبی را بازی می کنند. فرمان از یک کنترلر اصلی که نقش کانفیگ، تحلیل و مانیتور شبکه را بعهده دارد برای سوییچ و روترها صادر می شود. در شبکه های مبتنی بر SDN متخصص ها می توانند بجای نوشتن هزاران خط دستور، ده ها، صدها و حتی چند هزار سوییچ و روتر را تنها با استفاده از یک اسکریپت نوشته شده به زبان برنامه نویسی شبکه پایتون برنامه ریزی کنند.

کنترلر هوشمند مرکزی SDN می تواند شبکه را لحظه به لحظه زیرنظر گرفته و مدیریت مسیردهی ترافیک برنامه های کاربردی و سرویس های جدید را که در شبکه های کامپیوتری سنتی (قبل از SDN) زمان زیادی (چند هفته یا چند ماه) طول می کشید؛ فقط در چند روز و یا حتی در چند ساعت انجام دهد. افزون بر ساده سازی شبکه، معماری SDN مجموعه ای از برنامه های واسط کاربردی یا همان API را پشتیبانی می کند که امکان پیاده سازی سرویس ها در شبکه های بزرگ را فقط با اجرای یک یا چند اسکریپت پایتون ممکن می سازد. این در حالیست که اجرای این سرویس ها در شبکه های بدون SDN به ماه ها زمان نیاز دارد.

  • Routing 
  • Multicasting 
  • Security 
  • Access Control 
  • QoS 
  • Traffic Shaping

غول های صنعت شبکه مانند VMWare و Cisco سعی می کنند خود را در این حوزه پیشگام نشان دهند. همه جا صحبت از اینست آیا واقعا به ادعای SDN می توان با نرم افزارهای مختلف، ترافیک شبکه را مدیریت نمود؟ آیا با داشتن دانش برنامه نویسی می توان وظایف مختلف اپراتورهای شبکه را انجام داد؟

شرکت سیسکو بعد از راه اندازی قابلیت SDN بر روی محصولاتش سعی کرده است دانش SDN را در دوره های آموزشی DevNet ارائه دهد. دوره Cisco DevNet Associate شما را با انواع مختلف پلتفرم های اتوماسیون سازی شبکه آشنا کرده و تجربه استفاده از APIها را برای پیکربندی و مانیتورینگ شبکه در اختیار شما قرار می دهد.

در این دوره زبان برنامه نویسی پایتون به عنوان مهم ترین ابزار برای خودکارسازی شبکه های سیسکویی به شما آموزش داده می شود تا با انواع ابزار های SDN و Automation در شبکه کار کنید. در حقیقت SDN یک محصول یا مفهوم سخت افزاری-نرم افزاری نیست بلکه یک معماری و رویکرد جدید است که انعطاف پذیری و برنامه پذیری (programmability) را برای استفاده از انواع برنامه های کاربردی، سرویس ها و خدمات نرم افزاری بر روی بستر شبکه پدید می آورد.

 

فیلم و عکس
سرفصل های دوره

درس 1 : Certification

درس 1 : SDLC
درس 2 : software version control (GIT)

درس 1 : installation
درس 2 : python interpreter
درس 3 : varriable
درس 4 : user input
درس 5 :  strings
درس 6 : intergers & float
درس 7 : lists
درس 8 : booleans
درس 9 : if statement
درس 10 : for loops
درس 11 : sets
درس 12 : tuples
درس 13 :  while loops
درس 14 : Dictionaries
درس 15 : nesting
درس 16 : break and continue

درس 1 : functions
درس 2 : exceptions
درس 3 :  termcolor & time & datetime modules
درس 4 : file operation
درس 5 : telnetlib modules in cisco scenarios
درس 6 : regular expression
درس 7 : csv module
درس 8 : paramiko module in cisco scenarios
درس 9 : OOP(Object Oriented programming)
درس 10 : Cisco confparse module in cisco scenarios
درس 11 : Threading
درس 12 : Netmiko module in cisco scenarios
درس 13 : subproccess and os and sutil module
درس 14 : napalm module in cisco scenarios

درس 1 : APIs
درس 2 : RESTful API
درس 3 : REST constraints
درس 4 : REST Tools

درس 1 : Cisco DNA Center
درس 2 : Cisco SD-WAN
درس 3 : Cisco Meraki

درس 1 : CUCM
درس 2 : Cisco webex

درس 1 : Cisco Umbrella
درس 2 : Cisco Firepower
درس 3 : Cisco portfolio

درس 1 : YANG Data Model
درس 2 : NETCONF
درس 3 : RESTCONF
درس 4 : Model Driven Telemetry

درس 1 : NIST definition
درس 2 : Virtuallized Application
درس 3 : cloud Application
درس 4 : DevOps
درس 5 : Docker

درس 1 : بررسی ماژول telnetlib در سناریو های automation
درس 2 : بررسی ماژول Paramiko در سناریو های automation
درس 3 : بررسی ماژول Netmiko در سناریو های automation
درس 4 : بررسی ماژول Napalm در سناریو های automation
درس 5 : بررسی ماژول CiscoConfParse در سناریو های automation

درس 1 : ماژول raw & command & shell
درس 2 : ad-hock commands
درس 3 : ansible play-books

درس 1 : آموزش Nornir در پایتون
درس 2 : آموزش scrapli

خدمات و پشتیبانی پشتیبانی دوره

خدمات و پشتیبانی دوره سکیوریتی پلاس از زمان برگزاری اولین جلسه آموزشی، بصورت نامحدود شروع و حتی پس از پایان دوره نیز ادامه پیدا می کند. در تمام مدت دوره، پشتیبان های فنی باشگاه با شما از طریق برنامه واتساپ و تلگرام در ارتباط هستند. اگر به جلسه فنی و رفع اشکال نیاز داشته باشید از طریق برنامه اسکایپ، دسکتاپ کامپیوترتان را برای پشتیبان فنی به اشتراک بگذارید تا به کامپیوترتان متصل شده و در برطرف کردن مشکل و پاسخ دادن به سوال کمکتان کنند.

تماس با مشاور آموزش 09221079940
دوره‌های مرتبط
دوره CCNA سیسکو
دوره CCNA سیسکو ۱۰۰ ساعت در ۳ماه
4,000,000 تومان
دوره لینوکس LPIC1
دوره لینوکس LPIC1 ۶۰ ساعت در ۲ ماه
2,000,000 تومان
دوره لینوکس LPIC2
دوره لینوکس LPIC2 ۶۰ ساعت در ۲ ماه
2,800,000 تومان
دوره لینوکس LPIC3 Security
دوره لینوکس LPIC3 Security ۴۰ ساعت در ۱ ماه
3,000,000 تومان