باشگاه شبکه و امنیت تهران
Search
Generic filters
فیلترها

دوره های آموزشی

آموزش رایگان نتورک پلاس (+Network) + ویدیو آموزشی، تمرین و آزمون

ویدیوهای آموزشی نتورک پلاس را به ترتیب فصل و درس ببینید. هر درس شامل ویدیو، نوشته، تمرین و آزمون است. مطالب نوشته شده را مطالعه، تمرین ها را انجام و در آزمون شرکت کنید.

شبکه WAN چیست؟ شبکه پهناور فرا شهری

فصل 1 درس 5

شبکه WAN (Wide Area Network) به لحاظ جغرافیایی به شبکه ای گفته میشود که شبکه هایی از شهر، استان و کشورهای مختلف را به یکدیگر متصل میکند. مشهورترین شبکه WAN، اینترنت است که تمام دنیا را به یکدیگر متصل کرده است؛ اما به لحاظ فنی شبکه WAN تشکیل شده است از دستگاههای روتر که به یکدیگر بصورت فیزیکی و مستقیم توسط کابل فیبرنوری در مسافتهای طولانی یا بصورت غیر مستقیم و از طریق تکنولوژیهای مختلف (Virtual Private Network) VPN متصل هستند.

شبکه MAN چیست؟ شبکه کامپیوتری شهری

فصل 1 درس 4

شبکه MAN (Metropoliten Area Network) به شبکه کامپیوتری شهری گفته میشود. تکنولوژی هایی مانند ADSL که عملیات جداسازی ترافیک Voice از Data را روی سیمهای مسی انجام میدهد یا تکنولوژیهای دیگر DSL مانند VDSL و SHDSL، همگی برای شبکه های شهری ساخته شده است. امروز تکنولوژی کابلی پیشرفته تری توسط شرکتهای مخابراتی در لایه دسترسی شبکه ارائه میشود که مردم شهر را به شبکه سرویس دهنده ها برای دسترسی به اینترنت متصل میکند. این تکنولوژی GPON نام دارد و بر روی بستر کابل فیبر نوری ارائه میشود. GPON نیز یکی از پروتکلهای مخابراتی است که برای دسترسی شهروندان به شبکه کامپیوتر شهری و همینطور به اینترنت ساخته شده است.

شبکه LAN چیست؟ شبکه کامپیوتری محلی

فصل 1 درس 3

شبکه LAN (Lersonal Area Network) به لحاظ وسعت جغرافیایی به اندازه محیط یک ساختمان است که در آن کامپیوترها میتوانند بصورت کابلی از طریق سوییچ اترنت و بصورت وایرلس توسط اکسس پوینت که خاص شبکه های LAN طراحی و ساخته شده اند با یکدیگر بصورت جمعی در ارتباط باشند. پروتکل ارتباطی Ethernet که امروز در شبکه های WAN بسیار بکار میرود در ابتدا برای شبکه LAN طراحی شده بود.

شبکه PAN چیست؟ شبکه کامپیوتری شخصی

فصل 1 درس 2

شبکه PAN (Personal Area Network) به لحاظ وسعت جغرافیایی به اندازه محیط اتاق یک ساختمان است که در آن دو کامپیوتر از طریق پروتکلهایی که خاص این شبکه طراحی و ساخته شده اند بصورت Point to Point به یکدیگر متصل میشوند. پروتکلهای ارتباطی مثل Bluetooth و NFC.

دستگاه HUB چیست؟ کاربرد هاب در شبکه LAN

فصل 2 درس 1

دستگاه هاب (Hub) در لایه Physical از مدل OSI کار میکند و برای برقراری اتصالات متمرکز کابلی در شبکه های Ethernet LAN طراحی و ساخته شده بود. Hub هیچ درکی از ترافیک شبکه ندارد، ترافیک را از هر پورتی دریافت کند به امید اینکه شاید به دست کامپیوتر مقصد برسد از سایر پورتها خارج میکند؛ در اصطلاح گفته میشود دستگاه هاب بصورت Broadcast کار میکند.

دستگاه Bridge چیست؟ کاربرد دستگاه پل در شبکه اترنت

فصل 2 درس 2

دستگاه Bridge برای افزایش کارآیی و سرعت ارتباط در شبکه های LAN توپولوژی Star طراحی شده بود. این دستگاه برخلاف هاب میتوانست ترافیک را بصورت نرم افزاری بفهمد و آن را بر اساس آدرسهای MAC کامپیوترها مسیریابی کند. البته دستگاه پل همانطور که از اسمش مشخص است برای تفکیک شبکه LAN به Broadcast Domainهای متعدد ساخته شده بود.

دستور ping و tracert در ویندوز – بررسی پیام های پروتکل ICMP

فصل 5 درس 5

ping و tracert دستورات پروتکل ICMP در سیستم عاملهای ویندوزی و از پرکاربردترین ابزارهای عیب یابی و مانیتورینگ در شبکه های کامپیوتری هستند.

سیستم تشخیص حملات و جلوگیری از نفوذ به شبکه – IDS / IPS

فصل 8 درس 3

IDS (Intrusion Detection System) به عنوان سیستم تشخیص نفوذ و IPS (Intrusuion Prevention System) به عنوان سیستم جلوگیری از نفوذ وظیفه تشخیص تهدیدات و جلوگیری از حملات در برابر شبکه را به عهده دارند.

تنظیمات کارت شبکه لینوکس CentOS

فصل 5 درس 7

در این درس با نحوه تنظیمات کارت شبکه و دستورات TCP/IP در سیستم عامل لینوکس CentOS آشنا میشوید. دسترسی و ارتباط این توزیع لینوکسی را با شبکه اینترنت بررسی و عیب یابی میکنیم.

وركشاپ
وبينار

تمام حقوق مادی و معنوی برای باشگاه شبکه و امنیت تهران محفوظ است ، هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.