Default Gateway چیست و چرا باید در تنظیمات کارت شبکه استفاده شود؟

امیر ساتکین
مدرس : امیر ساتکین
دوره +Network فصل5 درس3
نام درس : Default Gateway چیست و چرا باید در تنظیمات کارت شبکه استفاده شود؟
نام فصل : فصل 5 - پروتکل IP و مسیریابی
پیشنیاز :
معرفی این ویدیو آموزشی به دوستان

Default Gateway چیست و چرا باید در تنظیمات کارت شبکه استفاده شود؟

Default Gateway در تنظیمات کارت شبکه سیستم عامل ویندوز، به آدرس روتر شبکه LAN اشاره می کند. روترها ارتباط بین شبکه ها را برقرار می کنند. کامپیوترها برای ارتباط با اینترنت و بطور کل تمام آدرس های آی پی بیرون از شبکه، نیاز به روتر دارند. بنابراین برای دسترسی کامپیوترهای کاربران به اینترنت، آدرس روتر شبکه را در تنظیمات کارت شبکه ویندوز در قسمت Default Gateway به سیستم عامل معرفی کنید.

تعیین default gateway در تنظیمات کارت شبکه ویندوز از طریق دسکتاپ

تصویر بالا تنظیمات پروتکل IP را در کارت شبکه سیستم عامل ویندوز نشان می دهد. همانطور که در عکس مشخص است آی پی ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲۵۴ به عنوان آدرس روتر شبکه به ویندوز معرفی شده است. نکته ای که باید به آن دقت کنید، اینست که آدرس آی پی روتر و کامپیوترهای شبکه LAN دارای IP Subnet و Subnet Mask یکسان باشند؛ در غیر اینصورت کامپیوترها نمی توانند با Gateway ارتباط برقرار کنند. در مثال بالا باتوجه به Subnet Mask کانفیگ شده، Network ID برابر با ۳ تا Octet اول، یعنی ۱۹۲.۱۶۸.۱ می باشد. ۳ اکتت اول default gateway نیز برابر با همین مقدار است؛ بنابراین سیستم عامل ویندوز هر وقت بخواهد دیتا را برای یک آدرس آی پی در بیرون از شبکه ارسال کند؛ بایستی آن را برای روتر شبکه بفرستد.

در تصویر بالا مسیری که در کادر زرد رنگ مشخص شده نشان می دهد ترافیک از کارت شبکه کامپیوتر با آدرس 192.168.1.200 به سمت روتر شبکه با آدرس 192.168.1.254 می رود. روتر هم ترافیک را به سمت مقصد (بیرون از شبکه، احتمالا به سمت اینترنت یا به سمت سرورهای داخلی) مسیردهی می کند. 

وقتی در تنظیمات کارت شبکه (همانطور که در ابتدای صفحه نوشته و نمایش داده شد) آدرس IP روتر را در قسمت Default Gateway به کامپیوتر معرفی می کنید؛ ویندوز یک مسیر بنام Default Route در جدول مسیریابی خود اضافه می کند که بر اساس آن اگر ترافیک با دیگر مسیرهای موجود در جدول IP Routing مسیردهی نشود در اینصورت به سمت روتر شبکه فرستاده شود تا روتر آن را مسیردهی کند. Default Route مسیری است که ترافیک را به سمت خروج از شبکه و برای روتر ارسال می کند.

از نظر فنی وقتی پروتکل IP در کامپیوتر فرستنده متوجه می شود که آدرس آی پی مقصد در بیرون از شبکه در دسترس است؛ پروتکل ARP را فرا می خواند؛ آدرس آی پی روتر (در این مثال 192.168.1.254 است) را به او می دهد و از ARP می خواهد از روی این آی پی، آدرس MAC روتر شبکه را برایش پیدا کند. پروتکل ARP نیز پیامی را به پروتکل اترنت تحویل می دهد تا برای همه کامپیوترها در شبکه LAN بصورت Broadcast منتشر شود. متن این پیام اینست که اگر دارنده آدرس آی پی 192.168.1.254 هستی، آدرس مک خود را برایم ارسال کن. سپس کامپیوتر فرستنده ترافیک مورد نظر، پس از دریافت آدرس مک روتر، دیتای اصلی را که از پروتکل TCP یا پروتکل UDP و یا هر پروتکل دیگری مانند پروتکل ICMP دریافت کرده به پروتکل Ethernet تحویل می دهد تا اترنت آن را به روتر شبکه برساند.

4.3 6 votes
رأی دهی به مقاله
سوال های آزمون از ویدیو آموزشی و مطالب نوشته شده در صفحه طرح می شوند.
هر پاسخ درست یک امتیاز مثبت
هر پاسخ اشتباه یک امتیاز منفی
آزمون درس Default Gateway چیست و چرا باید در تنظیمات کارت شبکه استفاده شود؟
آزمونی هنوز برای این صفحه منتشر نشده

برای دسترسی به تمرین، وارد حساب کاربری شوید.

سوال های تان را بپرسید. پشتیبان های فنی پاسخ می دهند.
خبر نامه
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
1.
عضویت در انجمن سیسکو
2.
عضویت در انجمن لینوکس
3.
عضویت در انجمن امنیت سایبری