باشگاه شبکه و امنیت تهران
Search
Generic filters

سوییچ اترنت چیست؟ کاربرد Ethernet Switch در شبکه LAN

مدرس : امیر ساتکین
دوره +Network فصل2 درس3
نام درس : سوییچ اترنت چیست؟ کاربرد Ethernet Switch در شبکه LAN
نام فصل : دستگاه های شبکه
پیشنیاز :
LAN - Hub - Bridge  
دسته بندی : +Network
معرفی این ویدیو آموزشی به دوستان

دوره های آموزشی

سوییچ اترنت چیست؟ کاربرد Ethernet Switch در شبکه LAN

سوییچ اترنت چیست؟

 سوییچ اترنت دستگاهی است که ارتباط بین کامپیوترهای متصل به خود  را برقرار میکند. سوییچ اترنت در لایه ۲ مدل OSI کار میکند و ترافیک دریافتی  را بر اساس MAC ادرس مسیردهی میکند. هر کامپیوتر در شبکه اترنت یک آدرس یکتا به نام  (Media Access Control) MAC دارد در واقع MAC آدرس کارت شبکه کامپیوترها است که توسط شرکت های سازنده این سخت افزار در حافظه ROM (Read Only Memory) آنها نوشته میشود. سیستم عامل کامپیوترها هنگام روشن شدن عملیات Hardware Scanning  را انجام میدهند تا سخت افزارهای متصل به خود مثل کارت صدا کارت گرافیک و کارت شبکه  را شناسایی بکنند. سیستم عامل پس از تشخیص کارت شبکه MAC آدرس آن را از حافظه ROM سخت افزار خوانده و آن را در حافظه Kernel خود روی RAM بارگذاری میکند. کامپیوترها برای اتصال به شبکه اترنت میبایست کارت شبکه اترنت داشته باشند تا هنگام ارسال ترافیک MAC خود را به عنوان آدرس فرستنده درHeader قاب اترنت قرار داده و برای Ethernet Switch ارسال کند. سوییچ به مرور که از کامپیوتر های متصل به خود ترافیک دریافت میکند آدرس MAC آنها را یاد میگیرد و در جدولی به نام MAC Address Table ثبت میکنند.

سوییچ اترنت لایه ۲ – Layer 2 Ethernet Switch

سوییچ لایه ۲ صرفا میتواند ترافیک را بر مبنای MAC Address مسیردهی کند. منظور از لایه ۲ بودن سوییچ این است که در لایه DataLink یا همان لایه ۲ مدل OSI کار میکند. معمولا از این سوییچ ها را در لایه Access شبکه جایی که کامپیوترهای کاربران قراردارد استفاده میکنند. این سوییچ ها ترافیک را از کامپیوتر ها دریافت کرده و از طریق پورت های Up Link خود برای Router یا MLS Switch ارسال میکند. در شبکه های بزرگ از Router ها در لبه شبکه و از سوییچ های چند لایه به عنوان Gateway در لایه Distribution استفاده میکنند.

سوییچ اترنت لایه ۳ – Layer 3 Ethernet Switch

سوییچ های لایه ۳ به MLS( Multilayer Switch) معروف هستند. این سوییچ ها علاوه بر مسیردهی کردن ترافیک برمبنای  MAC Address  میتوانند نقش Router  را در شبکه ایفا کنند. این سوییچ ها درشبکه های LAN بزرگ در لایه های  Distribution و Core قرار میگیرند. سوییچ های MLS در لایه Distribution از طریق پورت های Down Link خود به سوییچ های لایه Access و از طریق پورت های Up Link به سوییچ های لایه بالاتر (Core Layer) متصل میشوند. سوییچ های MLS در لایه Core نیز از طریق پورت های Down Link خود به سوییچ های Distribution و از طریق پورت های Up Link خود به Router های لبه شبکه و دیتا سنتر متصل هستند.

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
سوال های آزمون از ویدیو آموزشی و مطالب نوشته شده در صفحه طرح می شوند.
هر پاسخ درست یک امتیاز مثبت
هر پاسخ اشتباه یک امتیاز منفی
آزمون درس سوییچ اترنت چیست؟ کاربرد Ethernet Switch در شبکه LAN

برای دسترسی به تمرین، وارد حساب کاربری شوید.

خبر نامه
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
وركشاپ
وبينار

تمام حقوق مادی و معنوی برای باشگاه شبکه و امنیت تهران محفوظ است ، هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.