سوییچ اترنت چیست؟ کاربرد Ethernet Switch در شبکه LAN

امیر ساتکین
مدرس : امیر ساتکین
دوره +Network فصل2 درس3
نام درس : سوییچ اترنت چیست؟ کاربرد Ethernet Switch در شبکه LAN
نام فصل : فصل 2 - دستگاه های شبکه
معرفی این ویدیو آموزشی به دوستان

سوییچ اترنت چیست؟ کاربرد Ethernet Switch در شبکه LAN

سوییچ اترنت چیست؟

 سوییچ اترنت دستگاهی است که ارتباط بین کامپیوترهای متصل به خود را برقرار میکند. سوییچ اترنت در لایه ۲ مدل OSI کار میکند و ترافیک دریافتی را بر اساس MAC آدرس مسیردهی میکند. هر کامپیوتر در شبکه اترنت یک آدرس یکتا بنام (Media Access Control) MAC دارد. در واقع MAC، آدرس کارت شبکه کامپیوتر است که توسط شرکت سازنده این سخت افزار در حافظه ROM (Read Only Memory) آن نوشته میشود. سیستم عامل کامپیوتر هنگام روشن شدن، عملیات Hardware Scanning را انجام میدهند تا سخت افزارهای متصل به خود مثل کارت صدا، کارت گرافیک و کارت شبکه را شناسایی کند. سیستم عامل پس از تشخیص کارت شبکه، MAC آدرس آن را از حافظه ROM سخت افزار خوانده و آن را در حافظه Kernel خود، روی RAM بارگذاری میکند.

کامپیوترها برای اتصال به شبکه اترنت میبایست کارت شبکه اترنت داشته باشند تا هنگام ارسال ترافیک، MAC خود را به عنوان آدرس فرستنده درHeader قاب اترنت قرار داده و برای Ethernet Switch ارسال کند. سوییچ به مرور که از کامپیوترهای متصل به خود ترافیک دریافت میکند آدرس MAC آنها را یاد میگیرد و در جدولی به نام MAC Address Table ثبت میکند.

شرح کامل سوییچ اترنت در تصویر به صورت لایه لایه و شبیه سازی شده

سوییچ اترنت لایه ۲ – Layer 2 Ethernet Switch

سوییچ لایه ۲ صرفا میتواند ترافیک را بر مبنای MAC Address مسیردهی کند. منظور از لایه ۲ بودن سوییچ این است که در لایه DataLink یا همان لایه ۲ مدل OSI کار میکند. معمولا از این سوییچها در لایه Access شبکه جایی که کامپیوترهای کاربران قراردارد استفاده میکنند. این سوییچها ترافیک را از کامپیوترها دریافت کرده و از طریق پورت های Up Link خود برای Router یا MLS Switch ارسال میکند. در شبکه های بزرگ از Routerها در لبه شبکه و از سوییچهای چند لایه به عنوان Gateway در لایه Distribution استفاده میکنند.

سوییچ اترنت لایه ۳ – Layer 3 Ethernet Switch

سوییچهای لایه ۳ به MLS( Multilayer Switch) معروف هستند. آنها علاوه بر مسیردهی کردن ترافیک برمبنای MAC Address میتوانند نقش Router را در شبکه ایفا کنند. این سوییچها در شبکه های LAN بزرگ در لایه های Distribution و Core قرار میگیرند. سوییچهای MLS در لایه Distribution از طریق پورتهای Down Link خود به سوییچهای لایه Access و از طریق پورتهای Up Link به سوییچهای لایه بالاتر (Core Layer) متصل میشوند. سوییچهای MLS در لایه Core نیز از طریق پورتهای Down Link خود به سوییچهای Distribution و از طریق پورتهای Up Link خود به Routerهای لبه شبکه و دیتاسنتر متصل هستند.

4.8 12 votes
رأی دهی به مقاله
سوال های آزمون از ویدیو آموزشی و مطالب نوشته شده در صفحه طرح می شوند.
هر پاسخ درست یک امتیاز مثبت
هر پاسخ اشتباه یک امتیاز منفی
آزمون درس سوییچ اترنت چیست؟ کاربرد Ethernet Switch در شبکه LAN

برای دسترسی به تمرین، وارد حساب کاربری شوید.

سوال های تان را بپرسید. پشتیبان های فنی پاسخ می دهند.
خبر نامه
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
عرفان خسروی
عرفان خسروی
2 سال ها گذشنه

سلام 1 – این جمله یعنی چی شبکه های LAN بزرگ در لایه های Distribution و Core منظور از لایه Distribution و Core چیست ؟ 2 – ببنید من درست متوجه شدم ؟؟؟؟ اینطور که من متوجه شدم برای ارتباط switch layer 2 با MLS switch و یا Router از up link استفاده میشود یعنی up link layer2 به down link layer 3 وصل میشه و ارتباط MLS switch یا Router با سوییچ لایه دو از طریق down link هست . یعنی down link لایه 3 باید وصل بشه به up link لایه 2 و ارتباط بین MLS switch یا Router… بیشتر بخوانید »

1.
عضویت در انجمن سیسکو
2.
عضویت در انجمن لینوکس
3.
عضویت در انجمن امنیت سایبری