باشگاه شبکه و امنیت تهران
Search
Generic filters

شبکه کامپیوتری چیست؟ PAN LAN MAN WAN

مدرس : امیر ساتکین
دوره +Network فصل1 درس1
نام درس : شبکه کامپیوتری چیست؟ PAN LAN MAN WAN
نام فصل : شبکه های کامپیوتری
پیشنیاز :
آشنایی با کاربری ویندوز و اینترنت
دسته بندی : +Network
معرفی این ویدیو آموزشی به دوستان

دوره های آموزشی

شبکه کامپیوتری چیست؟

شبکه کامپیوتری به حداقل دو یا چند دستگاه کامپیوتر گفته میشود که بصورت کابلی یا بدون سیم به هم متصل و منابعی مثل فایل، پوشه و چاپگر را برای یکدیگر به اشتراک میگذارند. شبکه از لحاظ جغرافیایی به دسته های مختلفی تقسیم بندی میشود. شبکه شخصی (PAN)، شبکه محلی (LAN)،  شبکه شهری (MAN)، شبکه پهناور بزرگتر از محدوده شهری (WAN)، شبکه دانشگاهی (CAN) و شبکه ذخیره سازی دیتا (SAN).

 

انواع شبکه های کامپیوتری از لحاظ تقسیم بندی جغرافیایی

 

  • شبکه کامپیوتری شخصی – PAN

شبکه PAN (Personal Area Network) به لحاظ وسعت جغرافیایی به اندازه محیط اتاق یک ساختمان است که در آن دو کامپیوتر از طریق پروتکلهایی که خاص این شبکه طراحی و ساخته شده اند بصورت Point to Point به یکدیگر متصل میشوند. پروتکلهای ارتباطی مثل Bluetooth و NFC.

  • شبکه کامپیوتری محلی – LAN

شبکه LAN (Lersonal Area Network) به لحاظ وسعت جغرافیایی به اندازه محیط یک ساختمان است که در آن کامپیوترها میتوانند بصورت کابلی از طریق سوییچ اترنت و بصورت وایرلس توسط اکسس پوینت که خاص شبکه های LAN طراحی و ساخته شده اند با یکدیگر بصورت جمعی در ارتباط باشند. پروتکل ارتباطی Ethernet که امروز در شبکه های WAN بسیار بکار میرود در ابتدا برای شبکه LAN طراحی شده بود.

  • شبکه کامپیوتری شهری – MAN

شبکه MAN (Metropoliten Area Network) به شبکه کامپیوتری شهری گفته میشود. تکنولوژی هایی مانند ADSL که عملیات جداسازی ترافیک Voice از Data را روی سیمهای مسی انجام میدهد یا تکنولوژیهای دیگر DSL مانند VDSL و SHDSL، همگی برای شبکه های شهری ساخته شده است. امروز تکنولوژی کابلی پیشرفته تری توسط شرکتهای مخابراتی در لایه دسترسی شبکه ارائه میشود که مردم شهر را به شبکه سرویس دهنده ها برای دسترسی به اینترنت متصل میکند. این تکنولوژی GPON نام دارد و بر روی بستر کابل فیبر نوری ارائه میشود. GPON نیز یکی از پروتکلهای مخابراتی است که برای دسترسی شهروندان به شبکه کامپیوتر شهری و همینطور به اینترنت ساخته شده است.

  • شبکه کامپیوتری پهناور – WAN

شبکه WAN (Wide Area Network) به لحاظ جغرافیایی به شبکه ای گفته میشود که شبکه هایی از شهر، استان و کشورهای مختلف را به یکدیگر متصل میکند. مشهورترین شبکه WAN، اینترنت است که تمام دنیا را به یکدیگر متصل کرده است؛ اما به لحاظ فنی شبکه WAN تشکیل شده است از دستگاههای روتر که به یکدیگر بصورت فیزیکی و مستقیم توسط کابل فیبرنوری در مسافتهای طولانی یا بصورت غیر مستقیم و از طریق تکنولوژیهای مختلف (Virtual Private Network) VPN متصل هستند.

0 0 votes
رأی دهی به مقاله
سوال های آزمون از ویدیو آموزشی و مطالب نوشته شده در صفحه طرح می شوند.
هر پاسخ درست یک امتیاز مثبت
هر پاسخ اشتباه یک امتیاز منفی
آزمون درس شبکه کامپیوتری چیست؟ PAN LAN MAN WAN

برای دسترسی به تمرین، وارد حساب کاربری شوید.

خبر نامه
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
وركشاپ
وبينار

تمام حقوق مادی و معنوی برای باشگاه شبکه و امنیت تهران محفوظ است ، هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.