پروتکل DTP در سوییچ سیسکو چیست؟

مدرس :
دوره CCNA فصل2 درس2
نام درس : پروتکل DTP در سوییچ سیسکو چیست؟
نام فصل : فصل 2 - VLAN/Trunk
معرفی این ویدیو آموزشی به دوستان

پروتکل DTP در سوییچ سیسکو چیست؟

پروتکل DTP چیست؟

پروتکل DTP توسط شرکت سیسکو ارائه شده است و در لایه Data Link از مدل OSI کار می کند. سوییچ سیسکو به کمک این پروتکل سعی می کند بفهمد آیا سوییچ سیسکو دیگری به پورت های آن متصل است یا نه. در صورت تشخیص اتصال دو سوییچ سیسکویی به یکدیگر توسط پروتکل DTP لینک به صورت خودکار Trunk می شود و پروتکل Dot1Q روی پورت های دو سر لینک فعال می شود.

DTP دارای دو Mode است. حالت پیشفرض DTP در سوییچ سیسکو، Dynamic Auto است. وقتی اینترفیس سوییچ در حالت Auto قرار می گیرد، سوییچ برای تشکیل ترانک پیشقدم نمی شود و اقدام به ارسال پیام DTP Hello نمی کند. بنابراین اگر دو سوییچ سیسکو را که اینترفیس های آنها در حالت Dynamic Auto هستند به یکدیگر متصل کنید، لینک ترانک بینشان تشکیل نمی شود؛ زیرا هیچ کدام از سوییچ های دو سر لینک، اقدام به ارسال DTP Hello Message برای طرف مقابل نمی کنند.

اگر دو دستگاه سوییچ سیسکویی را به یکدیگر متصل کنیم که DTP Mode در اینترفیس یکی از آنها در حالت Desirable و در دیگری Auto باشد، آنوقت لینک بین آنها در وضعیت ترانک قرار می گیرد. پروتکل DTP در حالت Desirable برای ترانک شدن پیش قدم شده و اقدام به ارسال پیام Hello برای سوییچ مقابل می کند. سوییچ مقابل که در حالت Auto قرار دارد این پیام را دریافت و به آن پاسخ مثبت می دهد. بنابراین هر دو سوییچ سیسکو در حالت ترانک قرار می گیرند و پروتکل Dot1Q در دو سمت لینک فعال می شود.

پروتکل IEEE 802.1Q به ترافیک اترنتی که قصد خروج از اینترفیس سوییچ را دارد برچسب ویلنی می چسباند که فرستنده ترافیک در آن قرار دارد. چسباندن برچسب ویلن توسط dot1q در هدر اترنت به سوییچ اترنت مقابل کمک می کند بفهمد ترافیک دریافتی مربوط به کدام VLAN است تا آدرس مک مقصد ترافیک را در همان VLAN در MAC Address Table جستجو کند.

SW-1(config)#interace ethernet 0/1
SW-1(config-if)#switchport mode dunamic auto
SW-1(config-if)#switchport mode dunamic desirable
SW-1(config-if)#switchport mode trunk
SW-1(config-if)#switchport mode access

4.8 4 votes
رأی دهی به مقاله
سوال های آزمون از ویدیو آموزشی و مطالب نوشته شده در صفحه طرح می شوند.
هر پاسخ درست یک امتیاز مثبت
هر پاسخ اشتباه یک امتیاز منفی
آزمون درس پروتکل DTP در سوییچ سیسکو چیست؟
آزمونی هنوز برای این صفحه منتشر نشده

برای دسترسی به تمرین، وارد حساب کاربری شوید.

سوال های تان را بپرسید. پشتیبان های فنی پاسخ می دهند.
خبر نامه
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
1.
عضویت در انجمن سیسکو
2.
عضویت در انجمن لینوکس
3.
عضویت در انجمن امنیت سایبری