دستگاه Bridge چیست؟ کاربرد دستگاه پل در شبکه اترنت

امیر ساتکین
مدرس : امیر ساتکین
دوره +Network فصل2 درس2
نام درس : دستگاه Bridge چیست؟ کاربرد دستگاه پل در شبکه اترنت
نام فصل : فصل 2 - دستگاه های شبکه
معرفی این ویدیو آموزشی به دوستان

دستگاه Bridge چیست؟ کاربرد دستگاه پل در شبکه اترنت

معرفی دستگاه Bridge

دستگاه Bridge در لایه Data Link از مدل OSI کار میکرد و برای افزایش کارآیی و سرعت ارتباط کامپیوترها در شبکه های LAN توپولوژی Star طراحی شده بود. این دستگاه برخلاف هاب میتوانست ترافیک را بصورت نرم افزاری بفهمد و آن را بر اساس آدرسهای MAC کامپیوترها مسیریابی کند. این دستگاه جایی در شبکه های محلی امروزی ندارد و استفاده از آن منسوخ شده است و جای خود را به سوییچ اترنت داده است. دستگاه پل همانطور که از اسمش مشخص است برای تفکیک شبکه LAN به Broadcast Domainهای متعدد ساخته شده بود و قرار بود دستگاههای Hub به آن متصل شوند و نه کامپیوترها. Bridge به مرور از روی ترافیک دریافتی میفهمید که چه MAC Addressهایی از سمت کدام پورتهایش دیده میشود و در دسترس است.

نحوه عملکرد Bridge

دستگاه پل یا همان Bridge وقتی ترافیک دریافت میکند ابتدا فیلد Source MAC Address از هدر اترنت را در جدولی بنام MAC Table ثبت میکند سپس آدرس MAC کامپیوتری که گیرنده بسته است را در این جدول جستجو میکند تا ببیند آیا از قبل آدرس مک مورد نظر را روی پورتی دیده و ثبت کرده است یا نه. اگر آدرس مک مقصد را از قبل روی پورتی که ترافیک را از آن دریافت کرده ثبت کرده باشد، اجازه عبور بسته را نمیدهد؛ اما اگر روی پورت دیگری Destination MAC ترافیک دریافتی را یاد گرفته باشد، ترافیک را بصورت Unicast از همان پورت به قسمت دیگری از شبکه عبور میدهد. حالت سومی هم هست که اگر آدرس مک مقصد ترافیک را از قبل روی پورتهایش ثبت نکرده باشد، آن را از همه پورتهایش به غیر از پورتی که ترافیک را از آن دریافت کرده عبور میدهد. 

بنابراین Bridge ابتدا هیچ MAC Address را نمیشناسد و به مرور که ترافیک را روی پورتهایش دریافت میکند، آدرس مک فرستنده بسته ها را خوانده و در جدول آدرس مک خود ثبت میکند؛ ولی تا قبل از آن مثل دستگاه هاب عمل میکند و ترافیک را بصورت Broadcast عبور میدهد.

3.9 9 votes
رأی دهی به مقاله
سوال های آزمون از ویدیو آموزشی و مطالب نوشته شده در صفحه طرح می شوند.
هر پاسخ درست یک امتیاز مثبت
هر پاسخ اشتباه یک امتیاز منفی
آزمون درس دستگاه Bridge چیست؟ کاربرد دستگاه پل در شبکه اترنت

برای دسترسی به تمرین، وارد حساب کاربری شوید.

سوال های تان را بپرسید. پشتیبان های فنی پاسخ می دهند.
خبر نامه
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
1.
عضویت در انجمن سیسکو
2.
عضویت در انجمن لینوکس
3.
عضویت در انجمن امنیت سایبری